Obsah

2005

Typ: ostatní
2005 (20. 11. — 18. 12. 2005) "ŠTRAMBERSKÉ VÁNOCE"

(6. 8. - 13. 11. 2005) KNIHY DŽUNGLÍ - Zdeněk Burian - druhá výstava k 100. výročí narození

Joseph Rudyard Kipling v díle Zdeňka Buriana (pdf)
Dhan Gopal Mukerji v díle Zdeňka Buriana (pdf)
Louis Rousselet v díle Zdeňka Buriana (pdf)
Plakát (jpg)

Citace

"Svých ilustrací Kiplinga, Verna, Rex Beache a Zane Greye si cením nejvíce. To ale souvisí i se skvělou úrovní tehdejšího hlubotisku. Trpím, když vidím svou práci pokaženou polygrafickým zpracováním.

Nejraději jsem snad dělal Kiplinga a hlavně Inda Mukerdžího, to je skutečný básník! Ona každá kniha chce něco jiného. Hlavní je pochopit a podpořit představu autora, který je většinou výtečně informován. A pak, aby to bylo poutavé, srozumitelné a přesvědčivé pro děti. Dostal jsem od nich už haldu dopisů, to je pak radost dělat. Jenom reprodukce kdyby byly lepší.

Mayovy indiánské příběhy jsou bajka, a dobrá. Takový Kiplingův Mauglí je také bajka, ovšem krásná. Ne, to není ryté. Knihu džunglí jsem dělal bělobou na černém papíře."

"O cestě k dalšímu duchovnímu zdokonalování člověka už nemůže být řeč. Proto se často vracím k primitivům v době, kdy v Indii, v Tibetu a Jižní Africe např. tato cesta aspoň nastoupena byla. Neznám krásnějšího lidského věku než dobu rozkvětu předkchmérské Kambodže. Tam byly všechny dnešní problémy vyřešeny a umění tohoto lidu se dotklo božství. A s tím je amen!"

Zdeněk Burian


(11. 2. - 24. 7. 2005) PODIVUHODNÉ CESTY - Zdeněk Burian - první výstava k 100. výročí narození

Úvodní stránka (pdf)
Jules Verne v díle Zdeňka Buriana (1928 - 1966) (pdf)
Shrnutí podle titulů (pdf)
Světoví ilustrátoři versus Zdeněk Burian (pdf)
Citáty (pdf)
Plakát (jpg)


(25. 6. - 2. 7. 2005)  Týden se Zdeňkem Burianem v rodném kraji

Úvodní stránka (pdf)
Konference: Odkaz Zdeňka Buriana (pdf)
Konference: seznam referátů (pdf)
Dětská výtvarná soutěž I. (pdf)
Dětská výtvarná soutěž II. (pdf)
Cesta do pravěku se Zd. Burianem (pdf)
Plakát (jpg)


(8. - 30. 1. 2005)  Jan a Jiří Špačkovi - ŠTRAMBERK VČERA A DNES - výstava fotografií


Vytvořeno: 1. 10. 2019
Poslední aktualizace: 3. 10. 2019 18:08
Autor: Správce Webu